Фрезерний верстат з ЧПУ з автоматичною зміною інструменту, призначений для високошвидкісної обробки: дерева, ДСП, МДФ, фанери, полістиролу, штучного каменю, акрилового скла та оргскла, модельного пластику.
Даний верстат використовується для виконання фрезерних робіт на плоских заготовках, для гравірувальних робіт та різьблення по дереву.
Автоматична зміна інструменту дозволяє в автоматичному режимі змінювати та вимірювати інструмент, виключаючи людський фактор, тим самим підвищуючи точність та швидкість обробки.
Функція автоматичної зміни інструменту значно заощаджує час оператора на відміну від верстатів з ручною зміною інструменту (відео)
При виробництві верстатів з ЧПУ використовуємо тільки якісні брендові комплектуючі, що є запорукою точності, надійності та довготривалим терміном експлуатації фрезерних верстатів з ЧПУ
За час існування компанії ми зарекомендували себе як професійне виробництво, що активно розвивається і працює над модернізацією обладнання та створенням нових моделей верстатів
В верстатах нашого виробництва використовуються якісні шпинделі провідних виробників світу з рідинним та повітряним охолодженням, що забезпечує точність обробки матеріалів
Верстати з ЧПУ прості в використанні і мають інтуїтивно зрозумілий інтерфейс та систему управління, що дозволяє швидко та ефективно виконувати різноманітні виробничі завдання
Ми використовуємо виключно професійне та ліцензійне програмне забезпечення, що гарантує ефективне управління верстатами та мінімізує ризик виникнення несправностей
Пропонуємо консультацію та допомогу по підбору обладнання під ваші потреби, пусконалагоджувальні роботи, а також найкращі умови навчання та сервісного обслуговування верстатів з ЧПУ
Гарантія на всі верстати з ЧПУ один рік. Також забезпечуємо післягарантійну технічну підтримку та сервісне обслуговування обладнання впродовж всього терміну експлуатації
Виготовлення верстатів з ЧПУ відбувається на власній виробничій базі з використанням точного обладнання та ретельного дотриманням усіх процесів та стандартів верстатобудування
Верстат «ATS-2513.Auto» – це розвиток моделі «ATS-2513» у напрямку збільшення автоматизації завдяки установці системи автоматичної зміни інструменту. Верстат має більшу продуктивність, що краще підходить для виробництва масової продукції.
Y-2500, X-1300, Z-200*
*Можливе збільшення ходу по “Z” до 300 мм
Цільнозварна станина виготовлена зі стальних профільних труб. Опори порталу виконані з литого чавуну для запобіганню надмірних вібрацій при обробці. За для забезпечення якості деталей верстата вони обробляються на сучасному металообробному обладнанні з ЧПУ.
Для керування верстатом використовується сучасний промисловій контролер ЧПУ.
2500×1300 мм
2500×1300×200 мм
3200×1900×1800 мм
960 кг
Фрезерний
Рухомий портал
200 мм
200 мм
Профільований алюміній (Т-слот)
Рейкові
Шарико-гвинтова передача
Косозуба рейка
Ремінний
Крокові
6 м/хв
20 м/хв
15 м/хв
7.5 кВт
6 000-24 000 об/хв
Повітряне
Автоматична
Лінійний
ISO30
від 4 шт
ER32
20 мм
Контактний
Індуктивні
NC60A
G-Code
100 мм
3200 куб.м/год
380 В, 50 Гц
10 кВт
Так. За бажанням клієнта, наші спеціалісти проводять пусконалагоджувальні роботи, а також навчання основам управління верстатом та створення керуючих програм.
У базовій комплектації верстата встановлено 4 змінних інструмента у магазині. Цю кількість можна збільшити до 7 інструментів без внесення змін у конструкцію. Для розміщення ще більшої кількості інструментів потрібна зміна розташування лінійного магазину.
Для верстатів з автоматичною зміною інструменту додатково потрібен компресор. Для стабільної та коректної роботи необхідний компресор, який зможе тримати тиск на вході верстата на рівні 8-10 атм. та має продуктивність 420 л/хв. Бажаний об’єм ресивера компресора – не менше 200 літрів.
Наша компанія у верстатах з автоматичною зміною інструменту використовує шпинделі італійського та китайського виробництва.
Переваги італійського шпинделя: точність виробництва, великий ресурс використання (не менше 5 років), ремонтопридатність. До недоліків такого шпинделя можна віднести його високу вартість.
До переваг китайського шпинделя відноситься його низька вартість, а до недоліків менший ресурс використання, у порівнянні з італійськими виробниками.
Переваги крокових двигунів: низька ціна, можливість роботи на низьких оборотах без погіршення характеристик, точніше позиціонування, відсутність потреби у зворотному зв’язку, добре переносять механічні навантаження.
Переваги серводвигунів: точність переміщення, безшумність роботи, високе прискорення, експлуатаційний ресурс, плавність ходу.
Таким чином, вибір серводвигуна або крокового двигуна як привода на верстат слід здійснювати, керуючись виключно економічною і технічною доцільністю.
Детальніше ознайомитись з принципами роботи крокових та серводвигунів можна ->тут<-
Для керування верстатами з автоматичною зміною інструменту використовується промисловий комп’ютер, який інтегрується в ланцюг керування верстатом. Таким чином, ПК для таких верстатів не потрібен.
Для стабільної роботи верстата та для уникнення збоїв, пов’язаних з перепадом напруги, ми, як виробник, додатково рекомендуємо на вхід верстата встановлювати стабілізатор напруги.
Верстат транспортується у зібраному вигляді у заводський упаковці. Загальні розміри верстата габаритні, тому його перевезення дозволяється на відповідних по розмірах та навантаженнях транспортних засобах.
Якщо вас зацікавила ця модель верстата, будемо раді отримати ваші виробничі завдання та надати професійну консультацію!
Будь ласка, звертайтесь!